26 Şubat 2012 Pazar

MÜZELERİ SEVER MİSİNİZ SİZ DE?

Geçen hafta yeni atanan öğretmenlere çevreye uyum semineri verildi. Bu seminerin son bombası da mini bir Antep gezisiydi. Antep meb bize bir iyilik yaptı ve bizi baya bir gezdirdi.
Beni en çok heyecanlandıran yerlerden biri de Antep Mozaik Müzesi oldu. Kapıdan girer girmez oraya harcanan emeği görebiliyorsunuz. O muhteşem mozaikleri iğneyle kuyu kazar gibi nasıl çıkarmışlar ve korumuşlar. İnsan hayran oluyor. Biraz da mitolojiye ilgiliyseniz oranın görkemiyle sarhoş olmamak elde değil.


Bu müzemiz dünyanın 2. büyük mozaik müzesiymiş.

OCEANOS ve TETHYS MOZAİĞİ 
Antik çağlarda Akdeniz haricindeki dünyadaki bütün açık denizlerin tanrısı olan Oceanos , denizdeki dişi unsuru sembolize eden Tethys ile birlikte yaşar. Dünyadaki bütün ırmakların ve nehirlerin Oceanos ve Tethys'ten meydana geldiğine inanılır. Zeugma'dan çıkarılan ve villalardan birinin havuz tabanı olduğu tahmin edilen bu mozaikte de Oceanos ve Tethys deniz canlılarıyla çevrelenmiş olarak betimlenmiştir. Mozaikte ayrıca yunuslara binen veya balık tutan Eroslara da rastlanmaktadır. 


EUROPA MOZAİĞİ 
Europa Suriyeli çok güzel bir kızdı. Öyleki parlak teni göz alıcı bakışı ile dillere destan olmuştu. Eğlenceyi ve gezmeyi çok severdi. Sabahtan akşama kadar tüm vaktini kırlarda deniz kıyısında arkadaşları ile birlikte gezerek geçirirdi. Gene böyle bir gün, deniz kenarındaki bahçelerden birinde arkadaşları ile çiçek toplarken Zeus Europa'yı gördü. Onun güzelliği baş tanrının aklını başından almıştı. Karısı Hera'nın haberi olmadan güzel Suriyeliye yaklaşabilmek için altın rengi bir boğa şekline girdi ve kızların çiçek topladıkları bahçenin etrafında gezinmeye başladı. Kızlar boğadan korkmak bir yana onu çok sevimli bulmuşlardı, ona yaklaşarak sevmeye başladılar. Güzel Europa ona yaklaştığı anda boğa yere yatarak kızın ayaklarına kapandı. Europa boğanın sırtını okşayarak yavaşça üzerine oturdu.Tam arkadaşlarıda ona katılacakken boğa birden ayaklandı ve ve sırtında Europa ile denize doğru koşmaya başladı. Deniz kenarına vardığında azgın dalgaların hepsi sakinleşmiş durulmuştu. Boğa dalgaları yararak, denizde kumlu bir ovada koşuyormuş gibi hızla oradan uzaklaştı. 
Bir süre sonra kıyıya vardıklarında Zeus genç kızı bir çınarın gölgesine bıraktı ve boğa şeklinden sıyrılarak tekrar tanrı şekline döndü ve ona kendisini tanıttı. Horalar aceleyle Zeus ve Europa için bir yatak hazırladılar. Bu birleşmenin yapıldığı yere gölge saldığı için o günden beri çınar ağacı yapraklarını hiç dökmez. Kirid kralı Minos bu birlikteliğin sonucunda doğmuştur. 

Bunlar gibi nice muhteşem mozaikler var müzede ama en önemlisine karanlık bir yoldan geçerek ulaşılan gizemli Çingene Kızı Mozaiği...


Dünyanın ikinci büyük mozaik müzesi olan Gaziantep Mozaik Müzesi`nde sergilenen Zeugma mozaikleri arasında, Gaziantep'in Nizip ilçesinde, Fırat Nehri kıyısında bulunan Zeugma antik kentinden 1998 yılında çıkarılan ve kazılarda etrafı bulunmadığı için mitolojik öyküsü bilinmeyen, "Çingene Kızı" ismi verilen mozaik, gerçekten çok muhteşem. 
Çingene Kızı, mitoloji sözlüklerinde yer almayan bir kavram. Başlığı ve alnının kısa olması sebebiyle ilk bulunduğunda "Çingene Kızı" olarak adlandırılmıştır. Saçlarının ikiye ayrılması, gözleri ve burun yapısıyla da bu figürün "Büyük İskender" olduğunu ifade eden birçok arkeoloğun yanı sıra, Yer Tanrısı "Gaia" olduguna dair iddialar da vardır ama başının yanındaki asma filizleri nedeniyle Dionysos'un müridesi "Menad" olduğu düşünülmektedir. Her kim olursa olsun, insanın yüreğine dolan hüzünlü gözleriyle masumiyetin, Zeugma'nın simgesi olmuştur. 

Ne taraftan bakarsanız bakın gözler sizi takip ediyor. Gözler hüzünlü, bakışlar anlamlı... Müthiş bir çalışma.

Antep'in güzelliklerini anlatmaya devam edeyim mi? İster misiniz kızlar?

Açıklamaların bazıları wowturkiye.com'dan alıntıdır.

3 yorum:

 1. cok severim müzeleri keyifle okudum canim paylasim icin tskler

  Mein Blog/Blogum

  YanıtlaSil
 2. isteriiim biz de baharda eşimle bir antep yapalım diyoruz hazır güneydogudayken

  YanıtlaSil
 3. çok güzel bir müze nasipse ben de gezmek istiyorum :)

  YanıtlaSil

Hadi sen de fikrini söyle!
Ama lütfen link bırakma.